Friday
Apr212017

Head of the Dart

David Best reports on an eventful trip to Devon.

Click to read more ...

Friday
Apr212017

Vesta Veterans' Head

The club's masters crews - and composites - raced on an upstream course from 'just downstream of Hammersmith Bridge to just upriver of Chiswick Bridge', with four boats finishing in the top hundred, and three wins.

Top finishers were the Women's Masters B composite with Molesey and Quintin who won their category and finished 34th overall. The Masters G pennant went to the TSS/Tyne composite who were 47th, and the Women's F to the TSS/Barnes Bridge Ladies/Thames/Mortlake/Upper Thames/Fredensborg crew that were 141st.

In Masters E, the all-TSS boat were 93rd, just pipping the TSS/Tyne boat (95th). A composite with Cygnet in G were 189th. The Masters Women's D boat was 201st, and the Women's F composite with Walbrook and Armida of Italy were 208th.

Click here for full results

 

Friday
Apr212017

Oarsport Junior Sculling Head

The Scullery, a 3600-metre head raced over two legs on Dorney Lake, attracted 590 crews this year. Among them were five Scullers quads, who produced some terrific results.

There were wins for the J16 and J15 boats, while the WJ15s were third (of 71!), the WJ16s fifth of 36 and the WJ14s sixth from 58.

Click here for full results

Friday
Apr212017

Schools Head

Owing to poor conditions, the Schools Head was raced over a radically shortened course, finishing at the bandstand.

The champ quad finished 117th overall in a time of 5:46.2, and the mixed quad were 155th, and second in their category, in 5:52.0.

Click here for full results.

Monday
Mar202017

Kingston Head

WJ18 quad © Prof Gleeson

The Junior Women won both of their quad events at Kingston Head on Saturday.

Racing in Division 1, the WJ16 crew of Amalia, Jessie, Emma and Izzy finished 1.8 seconds ahead of Sir William Perkins' School to take the pennant, while the WJ16 eight were third in their category and 69th in an overall field of 135. Then, in the second division, Orla, Izzy, India and Charley won WJ18. 

WJ16 eight © Prof Gleeson

Also racing in the first division - and its first race back after being severed in two - the 100 Club quad was given a second maiden voyage over the Kingston course to achieve second place in Masters E.

Masters E quad © Prof Gleeson

In the afternoon, the TSS/Tyne composite (Hugh Williams, Roger Swift, Jamie Priestley, Peter Watts, Antony Constantinidi, Tim Sanders, Dickie Clarke and David Sprague, coxed by Guy Greaves) won Masters F. 

Meanwhile, infirmity having scythed through the ranks of the TGA faithful, the remaining functioning regulars raced with subs of impeccable variety and secured a solid third place in Masters E.

Click here for full results

Many thanks to Prof Gleeson for the photos and Lawrence Williams for the report