Tuesday
Nov082016

Armada Cup

Three Scullers women, with help from Headington School's trailer and the marvel that is Swiss public transport, spent a weekend in Bern at the Armada Cup.

Following the 250-boat mass start, they raced up the Wohlensee to Bern Rowing Club, a course that the organisers bill as 'about 9km', and made trickier by weed, sandbanks, narrow-span bridges and other hazards.

Caroline Matthews won women's masters A/B/C, while Aba Carboo was third, and Zoe Gullen sixth.

Click here for full results

Race video

Tuesday
Nov082016

Upper Thames Autumn Head

There were wins on the Henley reach, in J16 quads, WIM3 and WJ16 doubles, and WME quads.

Mary Mortimer reports on the masters women's race:

A very misty day met us when we arrived in Henley, but luckily the weather didn't impede the 3000-metre race. Phoebe Daws at stroke, with Mary Mortimer, Clare Delmar and Sara Newton had a fantastic race, overtaking the crew ahead despite a near brush with the bank in pursuit of another crew.

Click here for full results 

Tuesday
Nov082016

British Rowing Senior Championships

Racing over both days at Brit Champs, the club won one medal - silver in the women's quad - and three shields.

On Saturday, Nathan O'Reilly, Niall Kenny, Kieran Brown and Lloyd Seaman won the B final and the open lightweight coxless four shield.

The following day, the women's club quad shield, and the silver medal overall, went to Mimi Carlton, Georgina Grandfield, Katy Wilkinson-Feller and Fran Rawlins. Meanwhile the A eight (Rachel Francis, Charlotte Dexter, Sally Trump, Emily Walters, Ellie Peebles, Livs Uguz, Rowi Mortimer, Anna Terry and cox Sophie Shapter) won the women's club eight shield.

Click here for results

Tuesday
Nov082016

Weybridge Sculls

A trio headed for Weybridge Silver Sculls, where Caroline Matthews won Women's IM3 singles.

Tuesday
Nov082016

Pairs Head

A large entry from across the club's squads brought some outstanding results in the Pairs Head, including nine pennants and a clutch of second and third places, and a great start to the new season.

The club's top-placed finishers were Nick Marriott and Murray Wilkojc, who were second overall and won IM2 2x. Also in the top ten were Sean Blake and Kieran Brown (fifth overall; second in Elite 2x), and Senior 2x winners Nathan O'Reilly and Niall Kenny.

Adam Ridler and Adam Lodygowski won Senior 2-, and were the third-fastest pair, while Jack Keech and Rob Hogan, fifteenth overall, were third in IM2 2x. Juniors Marcus and Luke were a very creditable twenty-second overall, as well as winners of J18 2-.

The Senior Women had three top-ten places: Mimi Carlton and Georgina Grandfield (fourth overall; third in WElite 2x); Rhona MacCallum and Katy Wilkinson-Feller (sixth, and unopposed in WSenior 2x) and Bethan Walters and Livs Uguz (second in WIM2 2x). Rachel Francis and Anna Terry were fourth women's pair, and third in WSenior.

The women's pennants went to Debbie Beadle and Kate Erickson in WIM2 2x, Katie Potter and Charlotte Dexter in WIM3 lightweight 2x, and Caroline Matthews and Rowi Mortimer in WIM3 2x. 

Masters Roger Swift and Peter Watts won G 2x, with a TSS/Tyne composite in second place, and Jo Al-Janabi and Kasia Lawrence took WF/G/H 2x. Mark Alloway and Ruth Bradbury, racing as TSS/Parr's Priory, were third in Mixed F/G 2x.

Click here for full results