Annual General Meeting: Tuesday 25 July 2017 at 7.00pm

Tuesday
Dec202016

Walton Small Boats Head

Fifty-five TSS boats, plus a composite with Quintin, raced across the four divisions of Walton Small Boats Head, and bade a very competitive farewell to 2016.

Click to read more ...

Tuesday
Dec202016

BRIC

There were two wins at the British Rowing Indoor Championships, again held at the Lee Valley Velo Park.

In the Year 10 Girls' 5-minute competition, Izzy headed a huge entry of 58 by recording a distance of 1364m (or an average of 1:49.9 per 500m).

Tim Male, meanwhile, retained his title in Masters 40-49 lightweight, posting a time of 6:23.4. A few days later, Tim set a new 40-49 lightweight half-marathon world record, to add to the 1km world record he set earlier in the season.

Click here for full BRIC results

Friday
Dec022016

Vesta Scullers Head

The club enjoyed great success at the Scullers Head, with one of its largest-ever hauls of pennants at this event.

The fifty-eight scullers in TSS colours - plus a few other members competing for their schools - accounted for almost 12 per cent of the field, and by far the largest entry of any club. 

Fresh from his win at GB junior sculling trials the week before, Laurence was the fastest TSS member overall, finishing fifth and the winner of J17. Niall Kenny was also in the top ten, while Tim Male finished eleventh and winner of Masters B.

Katy Wilkinson-Feller, winner of Senior, was second overall and IM2 winner Georgina Grandfield third; joining them in the top ten women were Mimi Carlton, IM1 lightweight winner, Katie Potter and Caroline Matthews.

Nathan O'Reilly was thirteenth and the winner of IM2, while club secretary and one-time TSS junior Eddie Beckett won Masters A and Jack Keech took IM1 lightweight. Olivia Uguz headed Women's IM1 and Sally Trump Women's Novice, while Izzy, the youngest competitor in the event, won Women's J16.

Finally, there was a first place finish for Vicky Sixsmith in the two-boat Women's Masters F/G.

Click here for full results

Friday
Dec022016

Hampton Small Boats Head

At the always-competitive Hampton Small Boats Head, the juniors won gold (WJ15 1x), silver (WJ15 4x+) and bronze (J15 2x) medals.

Click here for full results

Thursday
Nov242016

Veteran Fours Head

Racing in glorious sunshine the day after a very grey Fours Head, the club's masters also returned some impressive results.

Fastest crew of the day was the Masters B quad of Tim Male, Mark Mitchell, Mike Hennessy and Antony Smith, who finished almost eighteen seconds clear of the field.  

The day after their Fours Head sweep pennants, Rowi Mortimer and Caroline Matthews won in Women's Masters A quads, racing in a composite with Beks Edgar (Quintin) and Lorna Cardwell (Mortlake), while Judith Schulz had a second sweep win of the weekend, in a C coxless four along with Kate Grose, Lizzie Stutters and Kingston's Caroline Willett

Jo Al-Janabi, Kasia Lawrence, Kathryn Hickmott and Katie Robins had a decisive win in Women's Masters E quads, the club's third fourth successive win in this event (including a composite win in 2013). In Masters F quads, Vicky Sixsmith, Judith Behan, Kate Bridges and Zoe Burns were unopposed.

There was also a win in Masters Novice coxed quads as club president Guy Greaves, marking fifty years of coxing tideway heads, steered Nathan Townsend, Marcus Hine, Chris Taylor Reed and Conor O'Neill to a win over Globe.

Click here for full results